PROWINCJONALNE MIASTECZKO Z BLISKA 11 maja 2018

„Prowincjonalne miasteczko z bliska” to wyjątkowe spotkanie z autorami scenariuszy i ekspozycji wnętrz muzealnego miasteczka. Wśród małomiasteczkowej scenerii opowiedzą o szczegółach pracy nad ekspozycjami i udzielą wyczerpujących informacji na temat prezentowanych wnętrz i eksponatów.

11 maja 2018 r., w godzinach 10:00-14:00

W prowincjonalnym miasteczku będzie można odwiedzić m.in.:
zakład fryzjerski,
gabinet dentystyczny,
mieszkanie burmistrza,
restaurację z Zemborzyc,
kołodziejnię z Bełżyc,
sklep z wyrobami tytoniowymi,
pracownię cholewkarską,
warsztat szewski,
piwiarnię i masarnię z Siedliszcza,
sklep żelazny,
sklep kolonialno-galanteryjny,
pracownię krawiecką.

Zapraszamy serdecznie !

*MIASTECZKO PROWINCJONALNE EUROPY ŚRODKOWEJ W MUZEUM WSI LUBELSKIEJ W LUBLINIE

Zaprojektowane zostało według planu charakterystycznego dla małych miast południowo – wschodniej Polski z końca lat trzydziestych XX wieku. Układ przestrzenny zgodny jest z tradycją europejską tj. oparty na prawie magdeburskim. Posadowione zostało na wysokim brzegu doliny rzecznej z otwarciem na jego obszar co zapewnia właściwe relacje historyczno – krajobrazowe, a także pozwala na ukazanie typowych powiązań historycznych wieś – dwór – miasteczko. Wnętrza urbanistyczne, takie jak rynek ze studnią, place, uliczki czy zaułki, zostały stworzone zgodnie z tradycją i oparte na badaniach historycznych.

Istotnym walorem projektu jest jego kompleksowość polegająca na ukazaniu relacji przestrzennych i różnorodnej architektury wyrosłej z tradycji staropolskiej. Ta kompleksowość daje także możliwość wprowadzenia nowych funkcji muzealnych, kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Miasteczko prezentuje różnorodność wnętrz, między innymi: domów mieszkalnych, kościoła, plebanii, sklepów, warsztatów, domu burmistrza. Miasteczko jest także miejscem widowisk teatralnych, wydarzeń okolicznościowych i muzealnych.

Przez cały dzień obowiązuje wstęp bezpłatny.

Wydarzenie organizowane w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich!